Bireysel bankacılıkta machine learning uygulamamız


Merhabalar,

Kredi almak isteyen banka müşterilerine özel kredi faizleri bankaların bünyesinde yapıldığını biliyoruz.Kişiye özel kredi faizini hesaplarken değişim miktarı kredi puanı,maaşı,diğer bankalardaki kredileri gibi farklı değişkenlere bağlıdır. Fakat bunlar herkes için farklı olmasına rağmen tutarlı sonuç vermemektedir. Çünkü,bazı müşteri profilleri için hep aynı faiz oranı ile kredi veriliyor ve bazı müşteri profilleri bankaları zarara uğratacak kadar gidiyor.

Örneğin;

Ahmet Bey,3k maaş alıyor,İnşaat sektöründe çalışıyor ,Evli,Istanbul’da yaşıyor ve kredi puanı yüksek.

Aynı şekilde

Mehmet Bey, 3k maaş alıyor,Serbest Meslek,Evli,Ankara’da yaşıyor ve kredi puanı yüksek.

Uzaktan bakınca Ahmet Bey ve Mehmet Bey birbirine benzer müşteriler ve yüksek ihtimal aynı kredi puanı ile derecelendirilecekler. Peki ya Ahmet Bey ve Mehmet Bey gibi profildekiler kredi ödemekte zorlanıyorsa ? Aslında ödeyebilecek durumdalar ama ödemiyorlar veya son ülke şartlarından ödeyemiyorlar ve haciz yoluna kadar giden bir süre ortaya çıkıyor. Bu durumda ne yapacağız ? Sonra Hakan Bey geliyor oda aynı özelliklere sahip,şaşırtılacak şekilde Hakan Bey’e de aynı oranda faiz çıkıyor ve banka faizden alacağı kar marjını düşürmüş oluyor.

Biz ne yapıyoruz ?

Bireysel kredilere optimize edilmiş ve doğruluğu yüksek  Machine Learning algoritmamız ile gelen müşterilerin krediyi ödeyebilme oranını geçmişteki müşteri datalarına bakarak çıkartıyoruz.Bu süreç sonunda Ahmet,Mehmet ve Hakan Bey profilindeki kişilerde ödeyebilme oranı düşük çıkıyor ve bu düşüklük daha yüksek kredi faizi ile sonuçlanıyor.Sonuç olarak,yeni gelen müşterinin ödeyebilme oranı düşük olduğundan biz daha öncesinde önlemimizi almış ve yüksek faiz ile verdiğimiz için,dava yoluna gidilse dahi o müşteriden zarar minimize edilmiş oluyor.

 

 

Ürünümüz hakkında bilgi almak ve görüşmek için bize yazın.

contact@vdatalab.com

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir